Týden s ...

Týden s Michaelem J. Foxem

23. srpna 2015 v 22:40 | Nikii

Týden s Michaelem J. Foxem

Vtipný, sympatický, pohledný herec, který pochází z Kanady. Snad každý divák má Michaela J. Foxe zafixovaného pravě jako Martyho McFlye z trilogie Návrat do budoucnosti. Avšak nehrál jen v tomto filmu. Ztvárnil několik postav a právě Michael J. Fox je důkazem toho, že i když se nedaří, tak se nesmíte vzdávat, ale bojovat. Nejdříve hrál hokej, později hrál na kytaru v kapele a nakonec se rozhodl právě pro herectví. Kvůli tomu opustil Kanadu a vydal se do Los Angeles. Začátky nebyly jednoduché, ale nakonec se mu podařilo prorazit na castingu, který se konal k televiznímu seriálu Rodinná pouta. To z něj nebyli nadšeni jen diváci, ale i samotný režisér.

Po Rodinných poutech, nebo respektive po takovém úspěchu, už měl větší šanci na získání nějaké role. V roce 1982 si zahrál ve filmu Třída roku 1984. Potom to byly většinou tv filmy, a v roce 1985 ještě před natáčením filmu Návrat do budoucnosti přijal roli ve filmu Školák vlkolak, dnes jak sám říká, nechápe, jak ho to vůbec napadlo. Film Návrat do budoucnosti měl však ze začátku natáčení zcela jiné obsazení. Martyho McFlye hrál zcela jiný herec, který však svými výkony moc nedosáhnul toho, co po něm chtěl sám režisér. Nakonec se rozhodlo právě pro Michaela J. Foxe, který by byl už jen svým mladistvým vzhledem,pro tuto roli jako stvořený. A natáčení mohlo začít, jenže Michael musel mezitím natáčet i Rodinná pouta, takže přes den natáčel seriál a přes noc Návrat do budoucnosti. Michael J. Fox, ve své knize vypráví historku, že při natáčení jednoho dílu Rodinných pout zpanikařil a hledal v ateliérové kuchyni v rekvizitách Martyho videokameru.

Návrat do budoucnosti slavil úspěch, tento film je navíc i po těch letech pořád tak dokonalý. V roce 1987 se opět objevil před kamerou při natáčení komedie, tentokrát to bylo Tajemství mého úspěchu. Komedie mile pobaví a trochu se mi zdá, jakoby Michael ztvárňoval sám sebe. Celý příběh je o tom jak Brantley Foster (Michael J. Fox) přijede z Kansasu do New Yorku, aby se stal úspěšným. Jde se objevit do své nové práce, ale tam zjistí, že firma zkrachovala, tak musí hledat práci jinde, nakonec se jde poptat po práci ve firmě, kde pracuje jeho vzdálený strýc, ten jej přijme a Brantley tak rozváží po firmě dopisy, nakonec však vezme v jendé kanceláři telefon a představí se jako Carlton Whitfield a poradí volajícímu s nějakým obchodem a právě od této doby bude žít dvojím životem a rychle se převlékat do kvádra a do oblečení pro roznašeče dopisů.

V roce 1988 hraje hlavní roli ve filmu Zářivá světla velkoměsta. Film má jen jedinou chybu a tou je, že je pomalý a někdy i nudný, jediné co film zachraňuje je samotný Michael J. Fox. O rok později, v roce 1989, si zahrál roli ve válečném dramatickém filmu. Tento film je naprosto, naprosto bezchybným. Podle mě je to jeden z důležitých filmů, které mají válečný žánr. Pro mnohé diváky to byl trochu nezvyk, vidět Michaela ve vážnějším filmu, když jej doposud viděli jen v komediích. Pro mě to bylo něco jako překvapení, milé překvapení.

Ještě téhož roku se vrátil jako Marty McFly v Návrat do budoucnosti 2. Tento díl byl o něco svižnější než jeho předchůdce a hlavně krásně zapadá do časové linie. Tento díl je zároveň mím nejoblíbenějším a to po všech stránkách. A jak už nám bylo v titulkách slibováno, v roce 1990 se dočkáme i třetího dílu, který se bude odehrávat v roce 1885.

Ano, dočkali jsme se. O rok později, v důležitém roce, roce 1991 Michael opět hrál v komedii, tentokrát Poldovi v patách a Doktor Hollywood. Jenže pro Michaela to nebyl moc veselý rok, byla mu totiž diagnostikována nemoc, Parkinsonova choroba. To omezilo jeho hraní, které ho bavilo, ale i přes to s Parkinsonovou chorobou silně bojoval a bojuje. A já mu přeji hodně štěstí a mnoho sil, moc mi u filmu chybí.


Týden s Michaelem J. Foxem
poster poster poster poster poster poster poster
Návrat do budoucnosti (1985), Tajemství mého úspěchu (1987), Zářivá světla velkoměsta (1988),
Oběti války (1989), Poldovi v patách (1991), Nepijte vodu (1994), Přízraky (1996)
 
 

Reklama