Twin Peaks (1989-1991)

8. února 2018 v 11:25 | Nikii |  Seriály

Balada o jednom městečku, které se jmenuje Twin Peaks

Twin Peaks, nebo - li dva vrcholy, u nás především známé jako Městečko Twin Peaks. Jedná se o seriál z devadesátých let, který stvořil David Lynch. O něm, jsme se rozepsali v delším článku, kde přibližujeme jeho tvrobu. David Lynch je režisér, věčný surrealista, který žije ve vlastním světě. Seriál Twin Peaks je často řazen mezi jeho nejlepší díla. Temný, místy i vtipný seriál, doprovází dramatická a krásná hudba, kterou Lynch označil "mýdlová opera" a diváka určitě zasáhne. Diváka silně zasáhne i příběh celého městečka Twin Peaks, které skývá spoustu tajemství. Jenže, když si myslíte, že seriálu nejlépe rozumíte, jste na omylu, protože Lynch, za pomocí jediné epizody změní celý hlavní proud seriálu a postupně se tak ztrácíte v jeho myšlenkách.

Celý seriál začíná neobvykle, a to tak, že hned v prvních minutách pilotního dílu, najdeme mrtvou Lauru Palmer. Její tělo vyplavalo na břeh řeky. Lauru každý znal a veděl, že je milá, hodná a dobrá holka. Nikdo nemohl uvěřit tomu, že byla zavražděna. Když se to dozví její rodiče, nebudou schopni slova. Její matka, která se zhroutí, musí dostat léky, aby byla schopna mluvit. Do Twin Peaks přijíždí agent FBI, Dale Cooper, který začne vyšetřovat její smrt. Pro rodiče a ostatní známé bude tak težké přijmout, že Lauru vůbec neznali. Agent Cooper totiž začne odkrývat její tajemství a zároveň tajemství celého městečka. Zjistíme, že Laura brala drogy, měla vztah hned s několika muži v Twin Peaks, psala si deník se svými strašidelnými sny a bála se jistého Boba.

Mrtvola Laury Palmer vyplavala na břeh.

Postupně se bude celý příběh vraždy vyvíjet a do toho se budou mísit příběhy ostatních obyvatel městečka. Nakonec může divák zjistit, že vše do sebe začne zapadat. V seriálu si hlavní roli zahraje Kyle MacLachlan, jako agent FBI Dale Cooper. Kyle hrál hned v několika filmech D. Lynche. Za ta léta se stali přátelé a pro Lynche, byl jasnou volbou. Lauru Palmer, která je důležitou postavou seriálu, ale vlastně v něm ani nehraje, ztvárnila herečka Sheryl Lee, která byla pro Lynche zajímavou ženou. Vůbec ji neznal, ale okouzlila ho svoji krásou. Když ji řekl, že bude hrát mrtvou středoškolačku a ona jen kývla a usmála se, byl překvapen. Při natáčení si jí oblíbil natolik, že pro ní vymyslel "živou" roli. V seriálu si tak zahrála sestřenici Laury Palmer, Mandy.

Maddy, která je natolik podobná své sestřenici Laury Palmer, pěkně zamýchala se vztahy v Twin Peaks.

Můžeme se tu setkat hned s několika milými, nebo naopak zápornými postavami i krásnými místy. Hned jako příklad můžeme uvést restauraci Double R, kde pracují Shelly a Norma. Právě zde se shází mnoho postav, kde si nejčastěji objednají kávu a onen slavný třešňový koláč. Dalším hlavním podnikem je tu Bang bang Bar, což je noční klub plný melancholické a zamilované hudby. Shází se tu převážně mládež a ráda sem zavítá trojice Donna, Laura a James. Po tom, co Laura zemřela, se tu shazí už jen James a Donna.

Pak je tu známý Jednooký Jack, což je klub pro bohaté pány, který je plný mladých krásných děvčat. Mezi nimi, jak se postupně dozvíme, byla i Laura Palmer. Audrey, což je dcera majitele tohoto podniku, se bude za každou cenu zjistit, zda tu Laura skutečně byla, neví však, že je to podnik jejího otce, Bena Hornea.

Audrey Horne u Jednookého Jacka.

Seriál, který se natáčel na přelomu roku 1989 a počátku devadesátých let, se dočkal dvou sérií, z čehož ta první vás pohltí tajemstvím a ta druhá vám je všechny vysvětlí. Ve druhé sérii se tak dozvídáme, kdo je vrahem Laury Palmer. Tajemná postava Boba je tam ale pořád. Agent Dale Cooper se při řešení případu dostává za hranice běžné reality, což nakonec dokazují oné sovy, dva vrcholy, nebo zjevení velkého muže. Odhalení tajemství ho nakonec vážně ohrozí.

Městečko Twin Peaks je dnes naprosto kultovním místem stejně tak, jako je třeba Springfield, Mordor, nebo Bradavice. Seriál si získal velké přízně. Největší překvapení však ale nastalo, když Lynch dodržel slovo, které v poslední epizodě Twin Peaks napsal do scénáře, že se přesně za dvacet pět let zde znovu setkají Laura a Cooper. V roce 2017 tak vzniká třetí série Twin Peaks, která vychází z událostí právě oné poslední epizody a vysvětluje tak zmizení agenta FBI.

Red room, velice mystické místo.

Ať už jste viděli Twin Peaks před lety, nebo se chystáte na jeho maraton, nebo jej uvidíte vůbec poprvé, Twin Peaks neztrácí kvalitu. Všechno si z těch devadesátých let zanechal, a když uvidíte jeho epizody, budou nové a čerstvé jako z výroby. Seriál překvapil i mě. Pilotní díl vás chytí jako chobotnice, která vás až do poslední epizody nepustí. Je to zákeřná chobotnice Lynchových myšlenek, které vám nedají spát.

Text: Nikol N.
Obrázky: Pic 1, Pic 2, Pic 3, Pic 4.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Emo.Gothic.Queen Emo.Gothic.Queen | Web | 9. února 2018 v 23:47 | Reagovat

To jsem asi videla

2 Martin Martin | Web | 11. února 2018 v 16:53 | Reagovat

Dnes už naprosto kultovní věc! Lynch ví, jak se dostat divákům pod kůži a své dovednosti umí skvěle prodat... mně osobně i přijde, že samotné jméno Laura Palmer se stalo fiktivně zhmotněnou svátostí :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama