Pohřben zaživa (USA, 1990)

17. února 2018 v 13:55 | Nikii |  90. léta

Pohřben zaživa (USA, 1990)

Film plný klaustrofobie, hlíny a dřeva. Jedná se o pouhý tv film, ale svou kvalitou by si zasloužil objevit se na stříbrném plátně. Snímek natočil režisér Frank Darabont, který se v roce 1987 ujal natáčení Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna a v roce 1994 a 1999 zase natočil dnes již kultovní snímky Vykoupení z věznice Shawsank a Zelená míle. Pohřben zaživa má však v sobě hororové prvky a atmosféru, která vás zavede zpět do raných devadesátých let.

Buried Alive je svým způsobem velice zajímavý snímek. Jen si představte, jak se probouzíte pohřbený v hrobě zaživa. Během sledování filmu a možná i čtení tohoto článku vás bude zžírat klaustrofobie. Celý film ale začíná zcela nenápadně. Mladý chlapík Clint, který vlastní stavební firmu na venkově, je ve svém životě velice šťastný. Bodejť by ne, když je ženatý s krásnou blondýnkou, na které by každý oči nechal. Bydlí spolu v krásném dřevěném domě na samotce, který Clint postavil vlastníma rukama a mají tak spoustu peněz. Jediné co nemají, je dítě, které si jeho manželka Joana velice přeje.

Joana je velice nešťastná, i když pro ni Clint dělá, co může. Proto si začne poměr s doktorem, který ji následně bude nabádat k tomu, aby zabila vlastního muže. Joana se ocítá v pasti, neví, co má dělat, jelikož ji venkov naprosto ničí. Podle svých vlasních slov, se cítí jako krysa v bludisšti. Když jí doktor nabídne láhvičku jedu, který odebral z jakési ryby, Joana si ji uchová a bude těžce přemýšlet, co udělá. Past je ještě těsnější, nakonec se rozhodne jed vyhodit do koše, lahvička se uvolní a pár kapek jedu vyteče. Později ji ale hledá a když ji najde, nalije její obsah do vína, který Clint následně vypije.

Krásná manželka, která má ale vražedné úmysly, takové nebrat!

Joana se vyděsí, když se stalo to, na co jen myslela. Zavolá svému doktorovi, který ihned přijede k jejímu mrtvému manželovi, zavolají policii, všichni věří, že Clint zemřel na infarkt, jelikož to tak vypadá a doktor to tvrdí. Joana nechá svého manžela co nejdříve pohřbít, na pohřbu pláče, ve skutečnosti se ale těší na to, až zdědí veškerý majetek a bude smět konečně odejít zpět do velkoměsta. Na to se těší i její milenec doktor, který se rozhodne zbavit se ji a zmizet s penězi jejího manžela. To jim koneckonců překáže muž, kterého nechali pohřbít zaživa!

Ano, ano, v tomto neviném snímku vstávají mrtví z hrobu. Film doplněný zcela jednoduchou hudbou, temnými záběry z hřbitova a rakve, kvůli kterým nebudete moci chvíli dýchat, jelikož budete mít pocit, že jste v rakvi i vy, vás vtáhnou jako nejakého hříšníka. Frank Darabont se tedy pěkně předvedl. Všude samé stopy od hlíny, strach a bolest. Clint, který je naprosto zdrcen z toho, že ho žena podvedla a skoro zabila, chystá odplatu. Joana se zase třepe strachy, jelikož ví, že v domě nejspíš není sama. Naprosto strhující horor/thriller.

Vdovy jsou většinou nešťastné, ale Joanu čeká velký balík a život v NY, tak proč si to kazit?

Film vás nenudí, i když v něm nezažijete žádnou velkou akci. Je to spíše klidnější snímek. Nejlepší je však ta část, avšak až po zmrtvýchvstání, když podvedený Clint začne vymýšlet odplatu, zcela naprosto originální odplatu. Rozhodne se totiž přestavět celý barák. Joana, která je s doktorem zavřená ve sklepě, slyší neustálé stěhování nábytku. Ten si nakonec neodpustí prohlásit: "Člověk si něco naplánuje, každou maličkost, a potom přijde nějakej pošuk a začne si hrát na stěhováka." Když se Joana snaží dostat z domu, uslyší, jako krysa v bludišti.

Nepříjemné probuzení...

Dle našeho názoru se jedná o neobyčejný tv film, byť jemné běčkový, i přes to však zcela originální. Záběry s nočním hřbitovem jsou nezapomenutelnými i po tolika letech. Jak už bylo řečeno, film nám způsobí klaustrofobii a zavede nás do raných devadesátých let, do dob, kdy bychom film sledovali na videokazetě. FIlm v sobě dokonce skrývá i ponaučení, nežeňte se, dokud o své milé nevíte zcela všechno.

Text: Nikii
Obrázky: Pic1, Pic2, Pic3, Pic4
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ClementCOITS ClementCOITS | E-mail | Web | 20. prosince 2018 v 11:27 | Reagovat

Porn photo of my ex here => https://vk.cc/8OGwS5

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama