Trezorové filmy |Made In CZECHOSLOVAKIA|

3. července 2017 v 13:45 | Nikii |  Nová vlna (1960-1968)

Trezorové filmy |Made In CZECHOSLOVAKIA|

Trezorové filmy jsou filmy, které dnes mají vysokou hodnotu, ale dříve byla jejich hodnota vysoce nízka. Zkrátka se jednalo o snímky, které narušovaly, či dokonce poškozovaly dobré jméno socializmu a proto musely být zničeny, nebo jejich natáčení bylo zrušeno. Éra trezorových filmů byla velice rozšířená v šedesátých letech dvacátého století, kdy u nás v Československu vznikala takzvaná nová vlna, která byla odezvou pražského jara. Vznikaly kvalitní snímky, které se věnovaly jiným tématům, než byla nekonečná ideologie, či převrácené dějiny, nebo pohádky. V padesátých letech kladli filmaři velký důraz na historické filmy, kde mohli překopat celou historii a vyšlechtit tak komunismus, například utopický film Jan Hus z roku 1954, nebo taková Anna proletářka z roku 1952. Co však bylo celkem důležitým zlomem v československém filmu, bylo natočení pohádky Pyšná princezna. Ta byla natočena v roce 1952 a byla to vůbec první hraná pohádka našeho znárodněného filmu. Po úspěchu Pyšné princezny začal stát investovat peníze do natáčení dalších pohádek a že jich vzniklo hned několik. Pohádky publikum zaujaly snad nejvíce a hned jako další to byly komedie. Avšak šedesátá léta byla tím pravým smetanovým, když do kin přicházely naprosto svobodné a nezávislé filmy, které mohly konkurovat americké produkci.


Lidé veřili, že se něco mění. Věřili, že brzy bude všemu konec a že nebude trvat dlouho a z Československé socialistické republiky se stane demokratická repubilka. Znovu vycházel "svobodný" tisk. Znovu se mohlo o určitých věcech povídat nahlas v hospodách. Udavači měli strach, že už nebudou muset udávat a když skončí komunisté, lidé se jim pomstí. Občané věřili v Dubčeka a Svobodu. Léto roku 1968 bylo krásné, než přišel srpen. Rusko se rozhodlo reformy v Československu jakkoliv zastavit a tak z noci na ráno dvacátého prvního srpna roku 1968, začali náš stát okupovat vojáci Varšavské smlouvy (Polsko, Jugoslávie, Maďarsko, Východní Německo, SSSR). To mělo za následek ztrátu několika životů a několik raněných lidí, kterí se snažili vojáky, převážně Rusy, zastavit. Přemalovávali a přepisovali názvy ulic a směrovací tabule. Lidé znovu žili ve strachu. Někteří pořád veřili a doufali. Když se v lednu roku 1969 upalil student Jan Palach, věděli, že už je konec a že znovu prohráli.

Co se týče nové vlny, ta skončila rychleji, než naše naděje na svobodu. Filmy byly takzvaně uzavřeny do trezoru. Premiéra Spalovače mrtvol byla zrušena. Miloš Forman, který v Československu natočil snímky Hoří, má panenko, nebo Lásky jedné plavovlásky, v roce 1969 emigroval do Spojených států, kde později natočil velice úspěšné a dnes již legendární snímky Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus, nebo Vlasy. Ti co zůstali, museli se režimu podřídit. Buď natáčeli filmy, které byly pro komunisty vhodné, nebo nenatáčeli vůbec. Věra Chytilová natočila v roce 1966 stylizovaný a abstraktní film Sedmikrásky, které byly uloženy do trezoru. Později natáčela satirické komedie, či dramata, ale až v roce 1991 natočila svůj dnes již velice oblíbený, zároveň i neoblíbený film, který toho v sobě skrývá mnoho, jen vy to musíte odhalit, Dědictví aneb Kurvahošigutntág. Odkazuje na život vesničanů, jejich morálku a zároveň i jejich porevoluční blahobyt.

A jaké filmy byly vůbec zakazované? Cenzurou by jistě neprošla nahota, politické řeči, jakékoliv dvojsmysly (pálení čarodějnic x politické procesy v padesátých letech), prozápadní myšlenky, odposlechy, pravdivý odkaz na historii a pravda vůbec. To všechno obsahovaly trezorové filmy. Byly to Všichni dobří rodáci (1968), Spalovač mrtvol (1968), Kladivo na čarodějnice (1969), Pasťák (1968), Sedmikrásky (1966), Skřivánci na niti (1969), Svatba jako řemen (1967), Ucho (1970) a spousta dalších.

Film Všichni dobří rodáci z roku 1968, který režíroval Vojtěch Jasný a hlavní roli hrál Radoslav Brzobohatý, dobře ukazoval na znárodnění půdy komunisty v roce 1945. Obyčejní zemědělci, rolníci museli pod nátlakem (mučení, držení v cele i bez jídla či vody), podepsat prohlášení, že souhlasí se zestátněním jejich vlastní půdy a odevzdávají ji tak všem, tudíž státu. Spalovač mrtvol, který byl natočen ve stejném roce, režíroval Juraj Herz a hlavní roli hrál zasloužilý umělec Rudolf Hrušínský. Film byl natočen podle stejnojmenné knihy Spalovač mrtvol od Ladislava Fukse a nabízí jedinečnou atmosféru na černobílém obraze. Rudolf Hrušínský vystupuje jako Karel Kopfrkingl, který si rád předčítá knihu o Tibetu a spolupracuje s nacistickými okupanty. Zbavuje se všeho nebezpečného, dokonce i své rodiny. Zde měli komunisté strach, že lidé neuvidí pouze nacistické okupanty, ale i komunisty, s kterými mohl kdokoliv spolupracovat. Viděli zde dvojsmysl, tudíž premiéru dne čtrnáctého března roku 1969 přerušili StB a diváci mohli film znovu vidět až v roce 1990. Film mohl být dokonce nominovaný na cenu Oscar a byl přirovnávan k Hitchcockovým filmům.

A tak to bylo. Buď zničit svoje dílo, svůj film, nebo zničit svoji karéru. Druhé východisko bylo, že budete natáčet později normalizační filmy, či seriály. Avšak nakonec se trezorovým filmům dostalo šance, kdy byly po pádu komunismu všechny znovu promítány. Museli čekat více jak dvacet let na svoji šanci. Spousta diváku si tuto novou vlnu přiopomíná. Možná se vám ani nechce věřit, že náš film byl tenkrát tak nadčasový. Ale byl. A kdyby tenkrát to pražské jaro vyšlo a kdyby k nám tenkrát nepřijely ty tanky a kdyby nás tenkrát SSSR nechalo být, tak kdoví jak by to pokračovalo. Náš film, celá naše kultura by vypadala jinak. Neemigrovalo by tolik umělců. Forman by tu zůstal. Kundera by tu zůstal a Československo by vzkvétalo do krásy. Jenže ony nakonec ty tanky opravdu přijely a celá zem byla uvrhnuta do naprostého nekulturního barbarství a pozdějších normalizačních filmů, kterým dnes všichni říkají hej!
Trezorové filmy |Made In CZECHOSLOVAKIA| aneb jaký to tenkrát bylo
Text: Nikol N.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Emo.Gothic.Queen Emo.Gothic.Queen | Web | 10. února 2018 v 22:22 | Reagovat

Je Spalobač mrtvol :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama