To byl rok ... 2000

24. června 2017 v 13:45 | Nikii |  To byl rok ...

To byl rok ... 2000

Jaké to pěkné kulaté číslo bylo. Svět vstoupil do nového tisíciletí a definitivně se tak rozloučil s dvacátým stoletím, který toho přinesl opravdu mnoho. Přinesl spoustu událostí, spoustu vynálezů, vědců, několik známých osobností a hlavně několik dobrých filmů. Ač už bylo pro někoho předešlé století špatným, dostal novou šanci. Příchod milénia se musel hlavně pořádně oslavit. Co bylo v této době in, tak byly konžené bundy, krátká trička, vytahané džíny a diskman. Co ovšem bylo in ve filmové produkci, tak byl osud, návrat k legendám, thrillery a změna směru filmu, která už proběhla v druhé polovině devadesátých let. Zkrátka to byl samý thriller, jako by se po nich roztrhl pytel.


Nezvratný osud

Tento film stvořili James Wong a Glen Morgan, což byli kolegové Chrise Cartera, který zase stvořil seriál Akta X o agentech, kteří řesí nevyřešené a nevysvětlitelné případy. Tudíž jejich oblíbeným motivem bude nějaké tajemno, nadpřirozeno, nebo něco mezi nebem a zemí. Tyto motivy vložili právě i do thrilleru Nezvratný osud, který už při úvodních titulcích, kde hraje dechberoucí hudba, nahání divákovi strach a touhu vědět a znát podstatu příběhu. Příběh se točí kolem několika desítek středoškolských studentů, kteří mají letět na výlez do Paříže, kde by zlepšili svoji francouzštinu. Jeden ze studentů, Alex Browning, má však něco jako vizi. Bude to zlá předtucha o tom, co se má na palubě letadla odehrát. Viděšený Alex se snaží v letadle varovat nejen své spolužáky, přátelé a učitelé, ale i další cestovalé v letadle. V letadle však nakonec vyvolá hádku a sotva deset studentů odejde jen kvůli tomu, že je odvedla ochranka. Se studenty vystoupí i učitelka a všichni na letišti čekají na další letadlo a pozorují, jak zybtek jejich třídy sedí v letadle a chystá se k odletu. Bohužel se potvrdí Alexova předtucha a i když si bude myslet, že se tak zachránil, bude na omylu. Protože každý z toho letadla, kdo vystoupil, příjde ještě smrti na řadu.

Vřískot 3

Aneb návrat k legendě. Wes Craven byl opravdu dobrý hororový režisér (čest jeho památce), přivedl na svět ty nejlepší slasherové série. Vlastně byly dvě, tou první byla legendární Noční můra v Elm Street o popáleném muži, který oblečený ve vánočním svetru, hnědých kalhotech, hnědém klobouku a břitvách na rukou, vraždil své oběti, když spaly. Zabíjel je ve spánku a jmenoval se Freddy. Ten se vrátil i v několika, později už ne moc úspěšných pokračováních. Tou druhou sérií byl právě Vřískot. První Vřískot byl přesný náraz na něco dokonalého. Wes Craven se uměl přizpůsobit snad každé době a každé generaci. Vrah, který je převlečený v halloweenském obleku, volá svým obětem a před smrtí se jich ptá jeké jsou jejich oblíbené filmy, potom, když jim vnikne do domu je zabije. Film je plný odkazů na další filmy (hlášky - "Všichni se občas jednou zblázní. Anthony Perkins, Psycho.", filmové teorie atd.), hlavně když se objeví ve škole školník, který je oblečený ve vánočním svetru. Avšak to byl rok 1996, ale mi se tu bavíme o roku 2000, tudíž je čas na třetí Vřískot. Ten už ztrácí naději hned na začátku. Příběh bude opět stejný, jako dva jeho předchůdci, tudíž bude třikrát tak přeplněným klíšé. Wes v tomto díle hodně odkazuje na sebe, například, když jeden režisér ve filmu uvede, že natáčí horory už třicet let. Film se odehrává nějaký čas po druhém dílu. Hlavní hrdinka Sidney si změnila jméno a přestěhovala se do hor, kde pracuje z domova na anonimní lince ženského krizového práva. Znovu jí začne někdo vyvolávat, kdo se vydává za její mrtvou matku. Děsivé události, které prožila na vlastní kůži v předchozích dílech sepsala reportérka Gale do své knihy. Podle ní se právě natáčí třetí film Ledové ostří. Budou umírat herci, kteří budou hrát původní hrdiny Vřískotů a zároveň bude mít vrah chuť na tu nějvětší hrdinku, Sidney. Nutno musím dodat, že všechny díly Vřískotů režíroval sám Wes Craven, kdežto Noční můru režíroval pouze dvakrát a to tu první v roce 1984 a tu (původně) poslední z roku 1994, která si je v mnoha věcech podobná právě třetímu Vřískotu.

Pod povrchem

Tento film má snad všechno. Má výborné herecké obsazení (Michelle Pfeiffer, Harrison Ford), skvělého režiséra (Robert Zemeckis, Návrat do budoucnosti) a hudebního skladatele (Alan Silvestri, Predátor), který je napnutý jak struna od houslí. Co se týče příběhu, tak hlavními potavami jsou manželé Claire a Dr. Norman Spencerovi. Jsou spokojeni se svým manželstvím i se svou dcerou, která ochází na školu. Ve svém krásném domě tak zůstávají sami. Všchno je naprosto v pořádku, Claire se stará o svoje květiny na zahradě a Norman jako vědec, zase provádí výzkum v práci. První znepokojující událostí, jsou jejich sousedi, kteří se chovají poněkud divně, pořád se hádají, až Claire bude mít podezření, že její soused zabil svoji ženu. To všechno by se dalo ještě zkousnout, protože se nakonec ukáže, že se Claire zmýlila a vztah mezi jejími sousedy se vrátil zpět k normálu. Bohužel tu bude ještě další znepokojující věc, která CLaire vyděsí. V zrcadle spatří mrtvou ženu. Ta CLaire navštíví ještě několikrát. V jejich domě se najednou začnou dít podivné události, dokonce i Claire se v jednu chvíli začne podivně chovat. Norman se jí bude snažit neustále utěšovat, jenže Claire mezitím zjistí pravdu o svém manželovi a mrtvé ženě.

Téměř dokonalý zločin

Film režiséra Sama Reimiho, který v osmdesátých letech natočil slavný horor Evil Dead (u nás známý jako Lesní duch či Smrtelné zlo), kde je hlavní postavou muž jménem Ash s motorovou pilou. Je to klasická hororová a později hororovo-komediální trilogie, kde vám jdou po krku vaši mrtvý přátelé, kteří se nakazali v lese a později rozšířili nákazu mezi sebou. Typická osmdesátá léta, spoustu krve a hlavně perfektní masky oblůd. Avšak jak už bylo řečeno, dekáda takových filmů v devadeátých letech pomalu končila. Teď bylo načase natočit nějaký mystriózní thriller a tím je právě Téměř dokonalý zločin. Film se odehrává v malém městě v Georgii, kde žije krásná ovdovělá Annie Wilson (Cate Blanchett) se svými třemi dětmi. Má zvláštní schopnost a tou je vykládat karty, když k ní někdo příjde na výklad, Annie zjistí, co toho člověka čeká. Tato práce, či záliba ji baví. Jenže jednoho dne, když je Annie v ředitelně kvůli dětem, se ji na svůj osud zeptá Jessica King (Katie Holmes), která je přítelkyní ředitele školy. Annie se najednou zjeví její nesmělá budoucnost a o pár dní později je Jessica nalezena uškrcena u rybníka. Podezření teď může padnout na kohokoliv. Všichni se najendou začnou chovat podivně, jakoby chtěli být podezřelými. Nějvíce podezřelým je však násilník Donnie (Keanu Reeves), a později i v dětství sexuálně zneužívaný Buddy (Giovanni Ribisi). Vrahem však může být jen jeden a bude to někdo u kho by to Annie nečekala. A jak by řekl Rendy z Vřískotu, je to klišé.


Text: Nikol N.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama