Gia (USA, 1998)

25. června 2017 v 13:45 | Nikii |  90. léta

Gia (USA, 1998)

Gia. Film o jedné mladé modelce, která jako první měla titul supermodelka. Byla krásná, mladá a úspěšná. Cindy Crawfordové se na začátku kariréry říkávalo mladá Gia, která ji byla a je opravdu podobná. Gia svoji kariéru odstartovala v roce 1978, kdy se seznámila s bývalou modelkou Wilhelminou Cooperovou. Gia měla bouřlivé mládí, stejně tak jako Drew Barrymore, která měla s alkoholem zkušenost už v devíti letech. Gia s alkoholem, marihuanou a drogami začala jen o pár let později. Nevyhovovala ji střídavá péče. Většinu času také trávila v (gay) klubech. Když však konečně získala nějaké menší nabídky, přestěhovala se do New Yorku. Brzy začala fotit pro Vogue a její jméno začínalo být v modelingu synonymum pro slávu.


Giina krása a nenucené vystupování udělalo dojem na každou agenturu. Gia byla jiná než ostatní modelky a tak fotila pro světový módní časopis Vogue, Cosmopolitan, Versace, Armani, Dior, Yves Saint Laurent a další. Přes to všechno se ale cítila v hloubi duše opuštěná. Ve svém bytě v New Yorku bydlela sama a tak samotu zaháněla kokainem a návštěvami v populárních klubech. Bez těch drog bychom mohli říct, že Gia byla tak trochu živel.

V roce 1980 během focení v Karibiku se projevil její problém s drogami. Když jeí přítelkyně Coopetová zemřela, upadla Gia do silných depresí a zvýšila dávku kokainu a poprvé začala užívat i heroin. Jjeí spolupracovníci si brzy uvědomili, že je Dia těžce drogově závislá. Ta si však stále myslela, že má všechno pod kontrolou a to i přes to, když si píchala v práci heroin do žil. To mělo za následky, že při focení usínala, dělalo ji problém neusnout, dále také špatně artikulovala a vpichy na jejím předloktím se už nedalo jen tak skrývat. Musela se kvůli stavu svých žil podrobit chirurgickému zákroku i když zabýralo spíše retušování fotografií.

Na konci tohoto roku Gia podala výpověď a přecházela z jedné agentury do druhé. V roce 1981 se přestěhovala z New Yorku zpět ke své matce plně rozhodnutá, že se svou závislostí začne něco dělat. Rozhodla se jít na odvykací program, kde se bohužel seznámila s dívkou, se kterou začala znovu užívat drogy aznovu do toho naplno spadla. To už mělo za následek i menší autonehodu, honičku s policií pod vlivem alkoholu a drog, nebo vykradení bytu své matky.

Gia šla znovu na léčení, jenže když se dozvěděla, že při autonehodě zemřel její přítel, ukončila proces léčby. Její tělo bylo pokryté ranami a hnisajícími boulemi, které jsou mezi narkomany tipickými. I přes to však mohla fotit dál a v zimě roku 1982 nafotila snímky pro Cosmopolitan, kdy si musela ruce kvůli svému stavu schovávat za záda. Konečným focením pro velké magazíny bylo, když Gia opět usnula a popálila si hrudník cigaretou. Nikdo už nechtěl mít s drogově závislou modelkou nic moc společného. Na jaře roku 1983 nafotila poslední snímky a to v Tunisku, kde byla přistižena s drogami. Její kariéra byla u konce. Tak končí kariéra supermodelky.

Gia se odvrátila od svého úspěšného života. Oddala se drogám a v Atlantic City žila mezi narkomany, živila se krádežemi a prostitucí. Dokonce byla jednoho večera přepadena a znásilněna. Gia žila na podpoře, přihlásila se na půlroční léčebný program a nakonec se vrátila do Philadelphie. Zde prodávala v obchodu s oblečnením. Znovu začala uvažovat a projevovat zámej o modeling, nebo dokonce i měnších rolích ve filmech. Jenže její zdravotní stav se zhoršoval. Trpěla halucinacemi, schozofrenií, depresemi, infekcí prstů u nohou, anémií, či poruchou kostní dřeně.

Když konečně dokázala znovu nějak žít, nezvládala své stavy a k heroinu se znovu vrátila. Pokoušela se dokonce o sebevraždu předávkováním o takzvanou zlatou ránu. V roce 1986 bylo už všemu konec. Konec na hledání pomoci, či hledání nabídek na focení. Gii bylo při hospitalizaci zápalu plic diagnostikováno AIDS. Byla hospitalizována a umístěna do izolace, kde trávila poslední chvíle svého života se svojí matkou. Byla napojena i na respirátor, kdy komunikovala pouze pomocí psaných vzkazů. Gia zemřela osmnáctého listopadu roku 1986 ve věku dvaceti šesti let.

V roce 1998 byl o této modelce natočen televizní film, kde hlavní roli hraje Angelina Jolie. Život modelky je popsán tak, jak jste si ho teď mohli v krátkosti přečíst. Mapuje celou její kariéru od začátku až po samou smrt. Film je natočen tak realisticky, že divák může mít pocit, jakoby byl členem fotografického studia, když je Angelina Jolie jako Gia, focena na stránky časopisů. Je dbáno na každý detail, i když může být někdo nespokojen. Samozřejmě se nadá odepřít, že se jedná o krásný životopisný film. Nedá se ani uvěřit, že se jedná o pouhý televizní film. Jeho kvalita šplhá nahoru. Angelina Jolie svými hereckými výkony dokonce vyšplhala až na Zlatý globus. V tomto filmu mohla konečně ukázat své herecké i modelingové nadání.

Když Angelina hrála Giu, cítila se být zarmoucená. Život této modelky ji natolik zasáhl, že si dokonce musela oholit hlavu. Říkala, že to udělala pro to, že jí život a myšlenky na Giu pořád pronásledovaly a tak byl čas na to, aby tuto roli nějak ukončila a aby byl čas pro nové začátky.

Příběh tohoto filmu je naprosto dechberoucí a smutný. I když byla Gia narkomanka, tak i přesto si řeknete, že si to přece jen nezasloužila, navíc ve dvaceti šesti letech. Byla krásná a život měla před sebou.

Gia (USA, 1998)
Text: Nikol N.
Rubrika: 90. léta
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama