Suspiria / Suspiria (1977)

10. února 2017 v 15:13 | Nikii |  Itálie

Suspiria (ITA, 1977)

Italský horor nesoucí název Suspiria, byl natočen v roce 1977. Avšak jeho interiéry a celkově ladění prostředí, by skvěle zapadalo do šedesátých, či začínajících sedmdesátých let. Na zhlédnutí tohoto hororu jsem se celkem těšila. Jednak proto, že jsem jej ještě neviděla a to i přes to, že už jsem viděla několik desítek hororů, a pak proto, že je to horor italského původu. Italské horory bývají totiž obvykle tak trochu jiné, co se aspoň mého názoru týče. Jsou děsivější, krvavější, strašidelnější a celkově zajímavější, než horory z Ameriky, tehdejších sedmdesátých let. Pomineme-li filmy, nebo horory jako Texaský masakr s motorovou pilou, Carrie, Invaze zlodějů těl, nebo Vymítače ďábla, tak se americká filmová sedmdesátá léta více zaměřovala na dramtický film. Italové natáčeli horory o kanibalech, čarodějnictví, ďáblech, zohavených a hnijících mrtvolách i vraždách. Nešetřili krví a horor Suspiria byl právě o kultu čarodějnictví.Příběh je o mladé dívce amerického původu, která se přihlásí na baletní akademii. Z New Yourku se najednou octne v Německu. Taxikem přijíždí k baletní škole, kde potká dívku, která utíká ze školy pryč, do toho ještě něco mumla, ale jelikož, oho večera byl silný déšť, tak ji havní hrdinka Suzy, moc neslyšela. Dívka strachy utíkala pryč. Když Suzy zvonila na zvonek, aby ji pustili dovnitř, nikdo ji neotevřel. Dostavila se na školu až o den později. Učitelky byly překvapené, že dojela o den později, nakonec se hned mohla zapojit do výuky baletu. Suzy postupně poznává kolektiv, zároveň však poznává i historii školy, která je plná čar a kouzel. Dívku, kterou tu noc zahlédla, byla zavražděna.Vzpomene si na její mumlání a zjistí, že pochytila dvě slova - kosatec a tajemství. Na škole se začínají dít zvláštní věci. Například budou ze stropu padat červy a když budou muset spát všechny dívky v jedné místnosti, zjistí společně se svou kamarádkou Sarou, že učitelky pravděpodobně neopouštějí budovu, jak si původně myslely. Všechno bude ještě podivnější, když Suzy později zjistí, že se ztratila Sara a že slova kosatec a tajemství, mají nějaký význam.


Film je jednak strašidelný a zároveň napínavý a to díky soundtracku, který byl k filmu vytvořen. Slyšíme v něm hlasy, které jakoby říkaly kledbu. Tato hudba zní skoro po celou dobu filmu, tudíž si pořád musíte říkat, jestli v něm jsou opravdu čarodějnice, nebo jestli to je jen ta hudba. Občas to dost mátlo a mě hlavně rozčilovalo. Ovšem musím ponechat, že soundtrack je to opravdu dokonalý. Můžete ho poslouchat klidně jen tak, neomrzí.

Dále je film vyjímečný svým prostředím. Jak už bylo řečeno, film se bude odehrávat v baletní škole. Právě ta září barvami a úžasnými výzdobami. Buď se jedná o historickou budovu, nebo si s ní tvůrci opravdu trochu hodně pohráli. Všechno září barvami. Myslím si, že právě ony tu hrají ve filmu velkou roli. Chodby jsou laděny do černých a červených barev, což v tomto filmu působí trochu démonicky a právě o to tu šlo. Nejvíce se však filmem prolíná červená barva. Právě pro takovou pestrost byl použitý starý systém natáčení 3-strip Technicolor.


Režie a scénáře se ujal Dario Argento. Ten čerpal inspiraci z jednoho díla a právě Suspiria je prvním filmem trilogie Three Mothers. Jedná se o opravdu povedený film a to už jen proto, že se řadí mezi stý největší film vyrobený ve 20. století. Je zajímavý jednak svou pestrostí, hudbou a příběhem. Upoutá vaši pozornost a jen tak vás nechá se topit v těžkosti a kletbě, kterou tu budou čarodejnice sesílat.

Ne, tady se opravdu nebude zpívat v dešti.

Suspiria (ITA, 1977)
Text: Nikol N.
Obrázky: CSFD Suspiria
Rubrika: Itálie horor

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama