Mandragora (1997)

12. února 2017 v 21:11 | Nikii |  Česká vlna

Mandragora (ČR, 1997)

Mandragora, aneb když se do filmu dostane realita a osudy skutečných lidí, kteří skončili na ulici v patnácti letech a prodávali své tělo. Tento film vychází ze světla svého dokumentárního předchůdce Body Without Soul z roku 1996. Polský režisér Wiktor Grodecki se očividně zabýval prostitucí mladých kluků v Praze na hlavním nádraží a jiných místech. V roce 1994 natočil o této problematice první dokument s názvem Not Angels But Angels a o dva roky později Body Without Soul. Po úspěchu, který Body Without Soul po sobě zanechal, přišel v roce 1997 do kin film Mandragora.


Film na kterým spolupracoval i David, který je hlavní postavou filmu, sám na hlavním nádraží v Praze postával a teď se podílel jak na scénáři, tak na hlavní roli. Dále je tu jako hlavní postava Marek (kamarád Davida), který utekl z domova a přijel do Prahy skoro bez peněz s úmyslem vyhrávat na automatech. To mu však nevydrží dlouho, Honza (pasák), který se ho snažil přemluvit k prostituci, a Marek ho nejdříve ignoroval, se k němu po incidentu s loupeží, kdy přišel o bundu a boty, sám vrátí a nakonec bude znásilněn. Pak tu vystupuje další skupinka několika mladých kluků, kteří na tom byli stejně jako David, hráli tu sami sebe.

Celý film diváka provádí depresivním prostředím. Podchody, kde vás okradou malí kluci, špinavé hlavní nádraží, kde vás pasáci nutí k prostituci, ranní přepadení stařenky na hřbitově. Smutné je, jak do toho kluci dokázali tak rychle spadnout. Nejdříve si však procházeli David a Marek zlatým obdobím, kdy měli během pár dnů vydělaných třicet tisíc. Uvažovali, co s tolika penězi, věděli, že si jich ještě dost vydělají, ale rozhodli se je investovat do byznysu s pasákem Sašou. Když zjistili, že jim to nic nedává, ale naopak bere, uvažovali, že tento "obchod" skončí. To však Saša zakázal a nabídl Davidovi i Markovi zákazníka, Američana Rudyho, kterému akorát ukradli peníze a zničili doklady. David a Marek byli nejen hledaní policií, ale i Rudym, který se jim chtěl za všechnu tu spoušť pomstít.

Marek (vlevo) a David (vpravo) se právě domlouvají se Sašou

Film vás svým nápadem, hudbou a zpracováním nepřestane bavit. Nepřestanou vás ani bavit dialogy hlavních postav, protože jsou doslova nabitý drsnými, ale hlavně vtipnými hláškami.

Scéna 1: Marek poprvé v gay klubu
Kluci: "Co tady děláš ty píčo?!"
Marek: "Stojím, píčo..."

Scéna 2: Kluci sedí u baru v klubu
Kluk: "Tak mi dej aspoň cigáro..."
David (naštvaně): "Já neprcám trafikanty, abych tady rozhazoval kartony cigaret!"

Scéna 3: Marek a David se snaží oloupit starou paní na hřbitově
Marek: "Já se omlouvám, ale já to prostě musím udělat."
Paní: "Co, co musíš udělat?!"
Marek: "Vzít vám tu kabelku."
Paní: "Cože? Pomoc, lidé!"
Marek: "Davide, ona to nepustí."
David (který se schovával, přiběhne k nim): "Pust to ty krávo stará!"


Mandragora s upřímností ukazuje pravdivý svět prostitutů, šlapek, pasáků, natáčení porna atd. Nenajdete tu žádnou přetvářku, jak to tak většinou bývá. Je to jakoby David a Marek měli skrytou kameru a ta zachytila všechno, co měla. Jedná se o pravdivý skutečný film, který mapuje téma prostituce mladých lidí po sametové revoluci v České republice. True Story, bohužel i přes to, je film více známý v zahraničí než u nás doma, v České republice.

Násilí je v tomto světě běžné a normální

Následně je tu i ukázáno, jak většina prostitutů spadla k drogám a natáčení porna, protože to byla asi ta jediná šance z jejich strany, která by je zachránila. Nikdy si nevybraly tu, která by je odpoutala od tohoto života bez lásky a radosti.

Podle mého názoru se jedná o jeden z nejlepších českých filmů. Které se teda taky zabývají takovou to tématikou. Je perfektně zpracovaný, zobrazuje tehdejší společenský a každodenní život a také tehdejší Prahu, scénář, na kterém se podílel David, je přímo dokonalý (viz nezapomenutelné hlášky), co se týče herců, tak tomu se nedá nic říct, jen to, že to byli skuteční kluci, kteří spadli do prostituce. Co je však na tomto filmu obdivuhodné, je že, se nikdo nebál tento film natočit. Natočit, jak to je a taky bude a to bez jakékoliv přetvářky. Opravdu dokonalý film!
Mandragora (ČR, 1997)
Text: Nikol N.
Obrázky: CSFD Mandragora
Rubrika: Česká vlna
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama