Úžasný osobitý režisér David Lynch a jeho filmy

29. ledna 2017 v 14:46 | Nikii |  Režiséři

Úžasný osobitý režisér David Lynch a jeho filmy

Přes Vánoce jsme se rozhodli místo pohádek sledovat filmy Davida Lynche. Udělat si takový menší maraton. Od Davida Lynche jsme znali film Wild at Heart neboli Zběsilost v srdci z roku 1990. Ovšem jeho kariéra režiséra nezačíná v osmdesátých, nebo devadesátých letech. David Lynch začal filmy natáčet už na konci šedesátých let, ovšem tehdy to byly studentské filmy. V roce 1970 natočil film Babička a v roce 1974 film The Amputee. Ovšem přelom v jeho životě přišel v roce 1977, kdy natočil snímek Eraserhead, Mazací hlava. Film, který je plný triků, psycho scén a zároveň nepochopitelným úkazem. Spousta lidí tento film odsuzuje a to proto, že tento film nepochopili, ale takový už je David Lynch.


Když režisér Stanley Kubrick natáčel v roce 1980 horor Osvícení, pouštěl hercům pořád dokola jeden film, aby se dostali do té správné atmosféry, která byla u Osvícení potřeba. Tím filmem byla právě Mazací hlava. Herci se přiznali, že to byl strašný zážitek, ale to už se dostáváme někam jinam. Podstatou je, že filmy Davida Lynche jsou opravdu osobité a charakteristické. V každém jeho filmu je určitý charakteristický záběr, scéna, nebo trik, co z jeho filmů nedělá obyčejné filmy. Když uvidíte jako první film Mazací hlavu, tak poté jednoduše poznáte i další jeho filmy, aniž by vám někdo řekl, že byl právě Lynch jejich režisérem.


Stanley Kubrick u kamery, právě natáčí horor The Shining podle knihy Stephena Kinga
Stanley Kubrick a Jack Nicholson při natáčení hororu The Shining (Osvícení) v roce 1980.

Tudíž jeho prvním celovečerním snímkem byla Mazací hlava, která měla premiéru v roce 1977. Práce na tomto filmu trvala dlouhých šest let. Lynch tu měl postavení režiséra, scénografa, skladatele, scénáristy a střihače. Odvedl velký kus práce na všech stranách. Díky této možnosti, mohl do filmu vložit více citu a smysl pro film jako umění, což je pro Lynche typické. Film bere jako umění a proto jsou ve všech jeho filmech scény, které něco vyjadřuji. U Eraserhead to byl záběr na obličej hlavní postavy, jak leží kdesi ve vesmíru a u hlavy má měsíc, nebo nějakou planetku. Mezitím bylo naprosté ticho. Ve filmu Wilda at heart to byl zase záběr na požár, která se objevovala hned několikrát.Snímky z filmu Eraserhead (Mazací hlava) z roku 1977.

Dalším celovečerním filmem byl film The Elephant Man z roku 1980. Tento film se trochu vymyká v jeho tvorbě. Příběh vypráví o muži, jehož tvář a celé tělo bylo znetvořené natolik, že se mu přezdívalo sloní muž. Tato přezdívka mu byla dána díky tomu, že vystupoval v cirkuse. Majitel svého malého cirkusu si na tomto muži dost vydělal. Lidé se na něj chodili dívat za účelem výsměchu a strachu. Jednoho dne si tohoto cirkusu, který upozorňuje na sloního muže, všimne doktor Frederick Treves, který se chce nakonec se sloním mužem setkat. Když ho uvidí, bude ohromen a nabídne jeho majiteli Bytesovi, že ho ošetří. Ten příjme. Treves je fascinován jeho deformací těla. Co se týče psychického stavu tohoto pacienta, označí ho za imbecila. Všichni ze zdejších lékařů jsou šokováni, nikdy nic takového neviděli ani samotný Traves. Jednoho dne však ale Frederick zjistí, že jeho pacient John Merrick není mentálně zaostalý, ale chytrý civilizovaný člověk, který pouze trpí za svůj fyzický stav.

John Hurt jako John Merrick coby Sloní muž

The Elephant Man je film plný touhou po pochopení a uznání každého člověka, nehledě na jeho fyzický či psychický stav. Poukazuje tak na opovrhování společností, která neuznává jiného člověka. Nesmíme však zapomínat, že film se odehrává na konci 19. století. Poukazuje tak na problematiku tehdejší doby. Ta se však odráží i dnes.

The Elephant Man (Sloní muž) z roku 1980.

Dalším snímkem je Blue Velvet z roku 1986. Jedná se o barevný snímek. Všechny předešlé snímky, které tu byly uvedeny, byly natočeny na černobílý film. Umění tak tentokrát ukázal ve všech barvách, zároveň se rozhodl udělat ve své tvorbě změnu. První dílo Eraserhead bylo šílené sci-fi a The Elephant Man byl strhujícím pravdivým příběhem. Avšak Blue Velvet je plný napětí, touhy, sexu, perverze, lásky a krve, k tomu všemu je celý příběh zabalený do modrého sametu. Ten jediný v sobě totiž skrývá hebkost.

Titulky uvádí film Blue Velvet na modrém sametu

Film začíná záhadným nálezem. Potom, co hlavní hrdina najde v parku lidské ucho a odevzdá jej policii, se zároveň rozhodne pátrat na vlastní pěst. Nejdříve si myslí, že poblíž může být i nějaké tělo, jenže příběh se začne náhle zamotávat. Když se setká s šerifovou dcerou, která mu podá více informací, dozví se o zpěvačce, která zpívá v noční klubu. Rozhodne se klub navštívit, zpěvačka Dorothy oblečená do modrých sametových šatů, zpívá jemným hlasem Blue Velvet. Našeho hlavního hrdiny studenta Jeffreyho ohromí, že se jí nakonec vloupá do bytu, kde nakonec bude svědkem brutálního znásilnění. Nebylo to ani nebude poprvé.


Blue Velvet (Modrý samet), v hlavní roli Isabella Rossellini a Kyle MacLachlan

Barevné drama neskrývá Lynchovu kreativitu. Jednu scénu, kdy se konkrétně objevila zpěvačka Dorothy nahá a zmatená, natočil Lynch podle události, kterou zažil. Byl šokovaný, když na procházce s mladším bratrem viděl mladou, nahou a vyděšenou ženu. Proto se rozhodl tuto situaci vložit do filmu, aby vznikl šokující efekt, který zažil právě on a měli ho zažit i diváci. Zároveň to bylo poukázaní na brutalitu a násilí na ženách.

Popsat tuto scénu jednim slovem? Barvy...

Tímto filmem ukončil svoji tvorbu v osmdesátých letech a devadesátá léta započal filmem opět plným vášně, sexu, lásky a samet tentokrát vystřídal žhnoucí oheň. Jedná se o film Wild At Heart, Zběsilost v srdci, v hlavní roli Laura Dern a Nicolas Cage. Film je opravdu plný záběrů sexu. Je to ale Lynchův film, takže se opět můžeme setkat i s dalšími zajímavými scénami. Kultovní je scéna v klubu, kdy Cage zpívá Lauře Dern písničku od Prasleyho. V klubu blikají světla a všude tancují lidi, vzniká tak scéna plná nočního života. Co se týče filmu, Nicolas Cage hraje námořníka Ripleyho a Laura Dern jeho sexy dívku Lulu. Ripley nosí hadí sako, které je pro něj důležitější jak nic jiného na světě. Jeden večer však napadne černocha Boba. Surově ho zbije. Ripleyho zavřou a Lula na něj čeká. Matka ji zakáže se s ním setkat, Lula ji však neposlechne a čeká na Ripleyho před vezením. Společně odjedou do hotelu, kde se vášnivě milují. Zde také vzpomínají na minulost. Lula se mu svěří, že ji ve třinácti znásilnil otcův obchodní společník, který později uhořel v autě a Ripley si vzpomene na to, jak se ho snažila tu osudnou noc svést její matka, která na něj nakonec poslala Boba. I přes podmínku, který má Ripey spolu odjíždějí do Kalifornie. Jsou svobodní, jsou zběsilý a mladí. Ve filmu hraje i Isabella Rossellini, která hrála v Modrém sametu v roce 1986, dokonce i Laura Dern se objevila už v tomto filmu. Lynch má ve zvyku obsazovat do filmu své oblíbené, a hlavně osvědčené herce. Dále se tu objeví i Williem Dafoe.

Laura Dern (Lula) a Nicolas Cage (Ripley) tancují na písničku Slaughterhouse od Powermad

Lula (Laura Dern)

Ve stejném roce, v roce 1990, Lynch připravuje seriál Twin Peaks, který v devadesátých letech odstartoval velkou mánii, kterou nakonec přebil seriál Beverly Hills 90210. Nejdříve vzniká tv film a nakonec samotný seriál. Úspěch je opravdu velký. Nakonec vzniká i celovečerní film Twin Peaks: Fire Walk With Me. To už jsme však v roce 1992. Film o městečku, mladých holkách, drogách a prostituci a vraždě. Ve filmu krásně vyzařují devadesátá léta. Ve filmu hraje Sheryl Lee hlavní hrdinku Lauru, dále se tu objeví i David Bowie, nebo samotný David Lynch.Laura (Sheryl Lee) v Twin Peaks: Fire Walk With Me (1992)

Čas a roky běží. Nastává útlum. David Lynch raději maluje a tvoří hudební alba. Narodí se mu také syn Riley, jehož matkou je dlouholetá spolupracovnice Davida Lynche Mary Sweeny. Diváci u Wild At Heart byli trochu nespokojeni. Nelíbila se jím ve filmu kýčovitost. Ovšem. Názory lidí ještě nikomu tolik neublížili, ale film se odráží od talentu a nadání režiséra, který točí tak, jak to vidí a cítí. Tak jak mu to podá jeho představivost. Pokud se teď bojíte na tento film podívat, vůbec se nemusíte bát. Není tam kýčovitost, co by se i za nehet vešla. Film byl natočen na rozmezí osmdesátých a devadesátých let, musíme tudíž respektovat, jak film vypadá. Podle nás se jedná o mistrovské dílo!

Lidé slaví nový rok 1997 a Lynchovi se rýsuje plán. Přemýšlí nad filmem, který vzbudí obrovský ohlas. Film, ve kterém se odpoutal od všech svých tradic, zvyků a zkušeností z minulých filmů. Lost Highway, neboli Ztracená dálnice. Lynch se nebál do filmu obsadit moderní techniku. Ve filmu se objevují video kazety, mobilní telefony a vysílačky, zkrátka, v té době moderní technologie. Lynch neudělal chybu. Místy máte pocit, že jste v Matrixu. Ovšem pěkně popořadě. Film začíná zcela poklidně. Hlavní hrdinka nádherná Patricia Arquette, žena saxofonisty Freda Madisona, každé ráno najde před domem na schodech video kazetu. Postupně zjišťují, že je na video kazetě zaznamenán zločin, spáchaný v jejich ložnici. Zkrvavená oběť bude Fredova žena Renee a pachatelem on sám. Když ho zatknou, Fred nemá nejmenší tušení, co se mohlo stát. Nakonec policie zjistí, že je v cele uvězněn cizí člověk. A opět se dostáváme do pozice zvědavého diváka, který má za úkol sám zjistit podstatu celého příběhu.
Snímky z filmu Lost Highway (Ztracená dálnice) z roku 1997.

Film musíte pochopit a je jen na vás, jestli se na film podíváte jednou, dvakrát, pětkrát, nebo desetkrát, abyste film pochopili. Film si získal velkou přízeň a zároveň velkou vlnu otázek. Ovšem všichni si mysleli, že se jedná o návrat velkého režiséra, pravda však byla taková, že Lynch natočil poslední celovečerní film o čtyři roky později. V roce 2001 Mulholland Drive. Později už natáčel pouze krátkometrážní filmy. Avšak přes to všechno se jedná o velkého režiséra, který svým talentem dal filmu nový nádech. Počínaje filmem Mazací hlava a Ztracená dálnice konče.


Doporučujeme Vám:
Bibliografické údaje:
Autor: Robert Fischer
Název knihy: David Lynch Temné stránky duše
Rok vydání: 1995 (původní vydání 1993)
Nakladatelství: Jota
ISBN: 80-85 617-52-8
Kniha o režisérovi Davidu Lynchovi, která vyšla v nakladatelství Jota v Brně v roce 1995. Je obsažena spoustou černobilých fotografií z natáčení výše uvedených snímku. Kniha nese název Temné stránky Davida Lynche a hned po otevření máte možnost vstoupit do jeho života. Žvota, který si říká film. Součástí této knihy je barevný plakát Tajemství Twin Peaks. Kniha se dělí na několik kapitol, každá však uvádí fakta z jeho života. Temné stránky Davida Lynche jsou jeho životopisem.
Text: Nikol N.
Obrázky: internet
Rubrika: Režiséři
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama