1968 Tajný obřad / Secret Ceremony

29. srpna 2016 v 0:54 | Nikii |  60. léta

Tajný obřad (VB, 1968)

Příběh se má odehrávat o psychicky labilní ženě. Avšak která je ta psychicky labilní Cencil (Mia Farrow), nebo Leonora (Elizabeth Taylor)? Cencil mladá dívka, které zemřela matka. Leonora starší žená, které zemřelo dítě. Jednoho dne se tyto dvě osoby náhodou potkají v autobuse. Cencil si sedne vedle ní a po tváři jí stékají slzy. Leonora nechápe a rychle vystoupí, zatímco Cencil tiše volá "mami".


Cencil pevně věří, že Leonora je její matka. Proto nenápadně vystoupí na stejné zastávce jako Leonora a sleduje ji. Cesta Leonory vede do kostela a poté na hřbitov, kde si vybaví, jak plakala při pohřbu svého dítěte. To už tu ale je i Cencil, která Leonoru bezeslov odvede k sobě domů. Ani jedna nepromluví, dokonce ani Leonora. Když už jsou u Cencil doma, její domov je obrovský palác, konečně spolů promluví. Leonora se při pohledu na fotografie a věci v pokoji Cenciliny matky, rozhodne, že se bude za její matku vydávat.

Jejich vtah je jako skutečný. Cencil věří, že je její matka zpět. Leonora má zase zpátky dítě. Jenže i když mezi ními pomalu vzkvétá krásný vztah, musí Leonora čelit hrozbám. Tetičky by nejraději majetek Cencil rozebrali kousek po kousku a prodali. A když na scénu vstoupí Albert, otčím Cecil, je už snad se vším konec.

Film zpočátku zavání temnou atmosférou, že by se dala krájet. Typický thriller. Už samotný dům a falešná hra na rodinu, diváka nechává na pospas. Když se nám ale postupem času naskytne více informací, zjistíme, že tady víc věcí neklape. Cencil chodí večer po kuchyni a mluví sama se sebou. Do toho ještě píše na tabuli, že je panna a křičí "nesahej na mě". Později se však opět všechno vysvětluje. Ke konci jsem měla pocit, že Cencil je jako Lolita.

Tajný obřad v sobě skrývá spoustu tajemství, avšak, je film dobrý tak, jako bývají dobrá tajemství? Šedesátá léta pomalu končí Liz Taylorová, která hrála v tomto roce ještě v jednom filmu, nebyl tak úspěšný. Zato film Miy Farrow ano. Mia Farrow byla totiž Rosemary, která měla děťátko. Proto se vám může zdát při sledování snímku Tajný obřad povědomá. Avšak teď zpět k filmu. Tajný obřad má skvělé prostředí, které více podtrhuje atmosféru filmu. Krásný palác, ve kterém Cencil bydlí naprosto sama. K tomu krásná Anglie, která je neprosto nenápadná a nevinná, ale i přes to se v ní odehrává tolik "drzých" filmů a hlavně všemu hrají do karet šedesátá léta, hlavně kostýmům.

Pro mě však film nenaplnil má očekávání. Liz Taylorová, která byla například ve filmu Kdo se bojí Virginie Woolfové? naprosto dokonalá, herečka, která umí křičet a je ženou bez zábran, ale tentokrát nejspíš ty zábrany měla, protože v tomto filmu není taková, jak jsem jí poznala a jak jí mám ráda. Neprojevuje tu moc výkonů, tudíž scény jsou nudnější, když postavy nejednají nijak dramaticky. Mia Farrow tu byla vskutku opravdu bláznivá a vlastně pořád nevím jestli toho Alberta milovala, nebo jestli k němu vůbec něco cítila. On k ní ano. Proto říkám, Lolita. Vcelku tedy nudné. Mia mě akorát přinutila podívat se na Rosemary má děťátko, tam to bude určitě zajímavější, živější a děsivější.


Tajný obřad (Secret Ceremony, VB, 1968)
Text: Nikol N.
Obrázky: internet in
Rubrika: 60. léta
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama