1966 Zvětšenina / Blow Up

19. března 2016 v 18:52 | Nikii |  60. léta

Zvětšenina (VB, 1966)

Film o umění a vraždě. Milovat svou práci dokáže asi málokdo, ale jaký si to uděláš, takový to máš. Mladý módní fotograf Thomas ale svoji práci miluje. Miluje ji tak moc, že ho dokonce zaslepuje a stává se z něj sobec. Fotografie, které fotí, musí být perfektní, nové, neokoukané, musí šokovat, jako celá šedesátá léta. V jeho fotkách musí být život a když vidí, jak i ty krásné štíhlé modelky neumí ukázat svou tvář, tak jak on chce, rozzuří ho to a musí si z ateliéru odejít.


Nasedne do svého auta a odjíždí pryč. Někdy zastaví u a starožitnictví a vybírá si úžasné kousky, někdy zase jen tak fotí krajinu, domy a lidi. Jednoho dne však se svým fotoaparátem vstupuje do parku, kde se rozhodne jen tak fotit. Zahlédne tam nějaký pár. Nenápadně je fotí. Schovává se, aby na to nepřišli, jenže ta žena si ho všimne a utíká za ním. Žádá ho, aby ji dal ty fotky, na kterých je vyfotografována. Thomas odmítá.

Fotografie pečlivě vyvolá a pokládá je za nejlepší fotky, který se mu snad podařily vyfotit. Jenež ta žena ho navštíví v jeho ateliéru a znovu Thomase žádá o fotky. Nabízí mu své tělo. Nakonec ji Thomas dá film, na které však žádné fotky s ní nejsou.

Když žena odejde, Thomas furt nad vším přemýšlím. Proč ho navštívila, proč po něm chce pořád ty fotky, je snad na nich něco o čem by nikdo neměl vědět? Thomas se na fotografie podívá. Nic zvláštního tam nikde není. Fotografie si vyvěšuje na každý kousek trámu, ale nikde nic. Vidí tam pouze tu ženu a jejího přítele. I když. Možná tam něco je. Thomas volá na číslo, které mu ta žena dala, ale dovolala se někam, kam to nepotřeboval, číslo nebylo její.

Thomas na těch fotkách přece jen něco našel a každý záběr zvětšoval a zvětšoval až na nich našel něco, v co by nikdy nedoufal. Vypadá to, že zachytil momenty vraždy.


Film má krásnou dějovou linii. Nejdříve se film týká samotného fotografa a jeho povolání. Můžeme vidět, jak vlastně vznikají fotografie na titulní strany módních časopisů. Následně se pak děj odebere do osudného parku, který je vlastně pro celý film důležitým místem, jelikož se v něm odehrála údajná vražda.

Najednou fotograf neřeší svou tvorbu a ani dokonalost svých fotek, řeší fakt, že v parku mohl být někdo zavražděn a on má důkazy. Děj filmu se najednou doebírá směrem k vyšetřování na vlastní pěst, kdy se Thomas do parku znovu vydává. Film má napínavé tempo a nechává diváka v napínavé atmosféře, aby sám přemýšlel, jak se vlastně mohla tato situace stát.

Ano, film byl napínavým. Hlavní roli fotografa Thomase si zahrál herec David Hemmmings. Jedná se o anglické drama z roku 1966. Šedesátá léta tu nejsou zaznamenaná pouze v módě, ale i každodenním životě, ve filmu je zachycen malý pochod hippies. Ve filmu se dále odráží atmosféra šedesátých let, aby umělci přivedli na svět něco nového, moderního, revolučního, než to, co nám bylo nabízeno v minulých letech. Režisérem tohoto kvalitního snímku je Michelangelo Antonioni, který ve snímku přesně zachytil to, co chtěl a taky to, co chcou ti, kteří si takovou dobu zamilovali.


Zvětšenina / Blow Up (1966)
R. Michelangelo Antonioni
S. Michelangelo Antonioni, Tonino Guerra, Edward Bond
H. David Hemmings, Vanessa Redgrave, Sarah Miles ...
Text: Nikii
Obrázky: Pic1, Pic2, Pic3, Pic4
Rubrika: 60. léta
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama