Historie hororů osmdesátá léta

5. září 2015 v 18:40 | Nikii |  Horory

Historie hororů osmdesátá léta

Horory začátkem osmdesátých let mají určitou atmosféru. Teď se bavíme o období mezi léty 1980 - 1983. Právě v této době byly horory rozděleny na dva druhy. Druh první je takový horor, který byl velmi pomalý a možná by si zasloužil označení béčko. Zato druh druhý, byl horor, který byl naopak svižný a věděl co po divákovi má chtít. Mezi druhý druh rozhodně patří horor Evil Dead, u nás přeložen jako Lesní duch. Horor, který pojednává o zlu v lese, které se ujme několika nevinných lidí, kteří odjedou na chatu udělat si takový mejdan. Ash, hlavní postava celé ságy, najde nahrávku, na které jsou slova v cizím jazyce, která zlo přivolají. Jeho přátelé se promění v obludná monstra, proti kterým bude muset bojovat. Jedna se o nízkorozpočtový film, na který si režisér Sam Raimi vyžádal od společnosti málo peněz, za to jich ještě pár sám s Brucem Campbellem investoval. Horor, který je postavený převážně na efektech, zaujme snad každého či hororového fanouška. Film byl totiž natočen v roce 1981 a už jen pouhou atmosférou a hlavně nápadem a efekty přiláká vaši pozornost. Laťka je tu totiž nenápadně nastavená velmi vysoko a myslím si, že film laťku přesáhl i do větších výšin.

Ale to jsme tedy začali rokem 1981 a rokem 1980 jsme přeskočili a rok 1980 nabízí jedno z nejlepších filmových děl velikána, režiséra Stanleyho Kubricka. Ano, je to horor Osvícení. Ten Stanley natočil podle stejnojmenné knihy Osvícení od Stephena Kinga, uznávaného spisovatele hororových knih. K tomuto výběru se také traduje jedna historka. Stanley chtěl totiž natočit něco "přelomového" a tak si vypůjčil desítky knih s žánrem horor. Jeho sekretářka, která seděla ve vedlejší místnosti, prý slyšela několik rán do zdi. Byly to knihy, které Stanelyho nijak nenadchly a tak letěly přes půl místnosti až narazily do zdi. Najednou však bylo ticho, žádná rána. Sekretářka znejistila a tak se zvedla od stolu a šla se podívat, jestli je Stanley v pořádku, nebo jestli náhodou neusnul. Otevřela dveře a viděla Stanleyho po uši začteného právě do knihy Osvícení. Film i kniha pojednávají o příběhu, kdy se Jack Torrance (Jack Nicholson) hlásí o práci hlídače přes zimní sezonu v hotelu Overlook. V tomto hotelu však straší, o tom ho už informovali i na pohovoru, avšak Jack nechává chladnou hlavu a tak se se svou ženou Wendy a synem Dannym stěhuje do hotelu. Při jejich cestě do Overlooku, kdy jedou až do hor hraje temná hudba, která jakoby byla náznakem, že tento snímek nebude jednoduchý. A ona je to vlastně pravda. Overlook působí děsivě, tamní historie to nebude nijak ulehčovat, ba nakonec bude dopadat na rodinu Torranceových. Stanley Kubrick opět dokázal světu, že je vynikajícím a zároveň náročným režisérem. Natáčení tohoto filmu totiž vůbec nebylo jednoduché. Herci byli několikrát frustrováni a to hlavně z toho, že se některé scény natáčely několikrát dokola, dokud se Stanleymu opravdu líbila, herečka Shelley Duvall, která ztvárnila Wendy musela tak několikrát chodit po schodech a byla tak vyčerpaná, že jí během natáčení začaly vypadávat vlasy. Jack Nicholson, byl zase frustrován z toho, že se několikrát měnil scénář. Výsledek i přes tu bolest stál za to. Stephen King, ale nebyl s filmem vůbec spokojen, kniha má totiž příběh trochu jiný.


Dalším hororem natočeným v roce 1980, je Mlha. Režie se ujal John Carpenter a do hlavní role obsadil Jamie Lee Curtisovou, tak, jak tomu bylo u Halloweenu z roku 1978. Městečko Antonio Bay, které slaví sté výročí od svého narození, bude mít nečekané návštěvníky, objeví se přízraky šesti námořníků, kteří byli před sto lety oloupeni a zabiti a právě s nimi přichází tajemná a děsivá mlha. Film má zajímavý námět a můžeme si zde všimnout typického Carpentrova kontextu.


Dalším hororem je Pátek třináctého, který je klasickým slasherem. Snímek, který pojednává převážně o vyvražďování mladých teenagerů. První díl, jde na celý děj velmi pomalu a právě ten patří mezi tu první skupinu. Vůbec totiž nevíte co po vás chce, co vám chce naznačit. Začátek celého filmu je totiž velmi pomalý a scénář se Victoru Millerovi moc nepovedl. Až u konce dívák pozná o co vlastně jde. V druhém díle, který přišel do kin o rok později a který také navazuje na svého předchůdce, bude hned na začátku divák vědět, co má čekat. Opět přichází vyvražďovací scéna, která se stala pro Pátek třináctého typickou. Je to vlastně taková béčkovská série, která se může stát kultem a ani nevíte jak. Třetí díl, který se dostal do kin v roce 1982, má v sobě jinou atmosféru. Podle hodnocení je to také nejúspěšnější díl, ale každý divák má jiné názory. Všechny díly však spojuje nuda, která se sem tam do filmu vmísí. Tedy až na čtvrtý díl, ale o tom si povíme příště.


Když se vrátíme zpět do roku 1981, tak tu máme horor Halloween 2. Pokračování původního snímku Halloween z roku 1978. Tentokrát se nám tu změnila režie, první díl režíroval John Carpenter a druhý díl režíroval Rick Rosenthal, ale scénář napsal k prvnímu i druhém dílu John Carpenter. Druhý díl začíná tam, kde první díl skončil. Tříletý odstup zde není vůbec znát. Hlavním místem dění je nemocnice, kde leží hospitalizovaná Laura, která jen tak unikla své smrti. Michael Myers se jí totiž v prvním díle snažil zabít. Doktor Loomis Michaela několikrát střelil, Michael vypadnul z balkonu na zem. Laura a Loomis si tak mysleli, že je konec, že tento vražedný halloween skončil, jenže se mýlili, Michael z místa utekl a tentokrát bude Lauru hledat znovu a dostane se tak do nemocnice, kde bude opět vraždit. Krásné tu je, že film přesně časově navazuje na svého předchůdce, takže si budete myslet, že film nebyl natočen v roce 1981, ale v roce 1978. Všechno však stejné nebylo herečka Jamie Lee Curtisová, která ztvárnila Lauru změnila účes, a právě, aby všechno na sebe navazovalo, musela během celého filmu nosit paruku. Další zajímavostí, je, že se ve filmu objeví film Noc oživlých mrtvol z roku 1968, který byl nejspíš pro mnohé režiséry oblíbeným, protože byl promítán ještě v několika filmech.


Dalším hororem, který by se více řadil pod akční, či sci-fi žánr je snímek Věc. Ano, ta naprostá klasika s Kurtem Rusellem. Všechno to začíná lovem na obyčejného psa, který jak se později ukáže, byl nakažen mimozemským virem. Když na to přijdou Američtí vědci, propadnou panice, mimozemský vir, který infikoval psa, totiž infikuje jednoho z nich. Budou si tak muset dávat pozor, protože když se to stalo jednou, může se to stát i znovu. Věc se zdokonaluje a také ráda napodobuje, takže může vypadat, jako jeden člen z jejich týmu. Panika je ještě větší, protože si přestávají věřit, a neví, kdo může být dalším infikovaným. Režisérem je John Carpeter. Ano, už zase, tentokrát nám ukázal, jak člověk nemusí mít strach jen z psychopatického vraha, ale i strach z něčeho neznámého a toho se člověk bojí nejvíce. Atmosféra je maximální a film si tak užíváte každou minutou. Snímek má skoro dvě hodiny a pokud jste film neviděli, možná si říkáte, že je to trochu moc, ale není, právě naopak, je to málo.


A jak už zde bylo psáno, člověk má obvykle největší strach z něčeho neznámého. V hororu Bytost, z roku 1982 tak tomu je. Carla Morenová je někým napadena a znásilněna. Nikdo jí však nevěří, i když má na těle samou modřinu. Svého násilníka totiž vůbec neviděla. Po tom, co se Carle nepochopitelně porouchá auto a malém přijde o život, poradí ji kamarádka, aby zašlak psychologovi. Ten se jí snaží pomoct a tak řeší celý její život, aby se vysvětlila celá tato událost. Psycholog nakonec usoudí, že to jsou Carliny představy, ta odmítne hospitalizaci a rozhodne se svého neviditelné násilníka nějak dopadnout. Bytost je trochu neznámým snímkem, ale už celým nápadem diváka nabádá k tomu, aby film viděl. Jedná se totiž o takovou duchařinu, která nemá cit. Film byl natočen podle skutečných událostí.


Dalším filmem je Mrtvá zóna z roku 1983. V hlavní roli je charismatický herec Christopher Walken. Ten ztvárňuje učitele, který je šťastně zamilován do své kolegyně. Plánují si svůj společný život, jenže jednoho deštivého večera, když pojede domů bude mít autonehodu a pět let zůstane v komatě, když se probudí, je v šoku. Nemůže tomu uvěřit, pět let. Sleduje, co se za tu dobu všechno stalo a když se zeptá na svojí přítelkyni, zjistí, že už je vdaná a má syna. Je nešťastný, ale nakonec zjistí, že mu byla darována zvláštní schopnost, díky které bude předpovídat budoucnost a dokonce i zjišťovat minulost. Když zjistí, že jeden politik fašistického hnutí kandiduje na prezidenta USA a chystá atomovou vojnu, rozhodne se zakročit a spáchat atentát. Tento film by se opět více řadil k jiným žánrům. Hudbu k filmu složil Michael Kamen, který později tvořil hudby pro akční filmy. Když však skládal hudbu pro tento film a hrál na piano, sousedé za ním chodili s prosbou, zda by mohl přestat hrát večer, protože prý měli noční můry. Předlohou filmu byla kniha od Stephena Kinga Mrtvá zóna.


Tak a teď závěr, co všechny snímky spojuje a proč. Spojuje je to, že jsou horory začínající hororové éry osmdesátých let. Spojuje je, že jsou právě na tom začátku a začátky této éry byly zcela jinak nastavené. Nastavené na jakousi pomalost. Pomalost, která chtěla diváka více napínala a donutila ho dokonce přemýšlet a uvažovat nad tím, proč tomu tak za určitě scény je. Pomalost, vychutnat si co nejvíce námět filmu. Nabízí se nám tu také jiná atmosféra, pomalá atmosféra, která byla temnější a s přidanou hudbou naháněla doslova husí kůži. To u další, rychlejší éry v pozdějších osmdesátých let, moc nenajdete. Ta už byla totiž rozkoukaná a věděla, co chce. Prostor totiž dostaly právě slashery, krváky, masoví vrazi a maniaci. Když to tak porovnáme, o proti první "polovině" byly pozdější horory drastičtější, více krvavé až někdy postrádaly právě tu pomalost a smysluplnost, takže vlastně může znovu přijít ta nuda. Takže ta první "polovina" je vlastně taková rozjezdová.


Jedna psycho momentka z Osvícení
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Michaela Michaela | Web | 5. září 2015 v 18:46 | Reagovat

Ahoj, když klikneš na WEB, dostaneš se na novou stránku, kde teď probíhá akce a můžeš dostat různé dárky, stačí se přihlásit:)

2 ZdenekT ZdenekT | E-mail | 18. ledna 2017 v 8:46 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na kultmovie.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama