Série Pátek třináctého

30. srpna 2015 v 16:15 | Nikii |  Horory

Série Pátek třináctého

Taky znáte tento horor, nebo jste ho ještě neviděli? Pokud potřebujete nápovědu, tak nápovědou je, že vrah nosí hokejovou masku a jmenuje se Jason Voorhees, ano to je Pátek třináctého. Hororový shlasher z osmdesátých let, který nikdy nikoho moc nešetřil. Tato série má z osmdesátých let neuvěřitelných osm dílů a v roce 1993 se k tomu přidal devátý díl, který ale je, nevím jak jinak to označit, než naprostým výsměchem celé série.

Budeme však začínat od jedničky, jak tomu vždycky bývá. První díl, rok 1980. Budeme to brát, jako základ, vždyť původně neměly vzniknout další díly, ale stalo se. První díl, je takový průměr, a to i na to, že jedničky, bývají vždycky jedničky. Tady tomu tak není. Jediným plusem tohoto dílu je, že se odehrává většinou v přírodě, v lese. Octneme se totiž v kempu Křišťálové jezero, kde se tu stalo několik neštěstí, hlavně se tu v padesátých letech utopil jeden chlapec. To byl začátek, pak přicházela další neštěstí a nehody. Filmem vás provází celkem klidná hudba, která je pro Pátek třináctého klasická. Film má velmi pomalé tempo, kolikrát ani nevíte, co vám tím chtěl režisér vlastně říct, ale ke konci to dostane druhý dech a už to ani nebudete stíhat. Kdyby takové tempo mělo celý film, receneze i hodnocení by dopadlo jinak. Režisér Cunningham se nechal inspirovat Halloweenem, který v roce 1978 natočil John Carpenter. Hodně toho však musel pozměnit, aby nedošlo k naprostému vykrádání, ale hlavní prvky z Halloweenu tam jsou, psychopatický vrah, oběti, krev, násilí... prostě slasher. musí se tu však pochválit efekty a práce maskéra Toma Saviniho.


Druhý díl, který se natočil hned rok po prvním dílu. Režie se chopil zcela jiný režisér, Steve Miner. Z prvního dílu přežila hlavní hrdinka a tentokrát film začíná v jejím bytě a její noční můrou z drsného zážitku v táboře. Mimochodem, tato praktika byla d tohoto dílu pro Pátek třináctého taky typická, pokaždé museli tvůrci divákovi představit, co se odehrálo v minulém díle. Z jejícho bytu se přesouváme do tábora, ale tentokrát už to nebude tábor Křišťalové jezero, ten už definitivně zavřeli a zakázali k němu přístup. Na tomto táboře, je hlavní vedoucí Paul a jeho přítelkyně Ginny. Jako pomocníci tu jsou starší teenageři, kteří to berou jako letní brigádu. Tábor připravují, než přijedou děti. Dva teenagery však láká vidět ten tábor, tábor Křišťálové jezero, tak se tam vydají, ale chytne je strážník a dovede zpět vedoucímu. Jason to však vše viděl a věděl, kam má jít. Opustil prázdný Křišťálový tábor a vydal se na cestu do druhého tábora, který je plný mladé krve.


O rok později, v roce 1982 přichází do kin další díl Pátek třináctého 3. Ten byl dokonce ve 3D. Film začíná opět událostí z konce minulého dílu. Po této scéně se octneme v domě dvou manželů, kteří v něm prodávají potraviny. Žena se dívá na zprávy a tam zrovna vysílají události z předešlé noci, kdy byla skupina teenageru zabita v táboře a přežila jen Ginny Field. Jason z tábora utekl a dostal se do jejich domu, oba později zabije a přesouvá se na Higginsovu farmu, která patří rodičům dcery Chris. Chris vezme své přátelé na takovou menší dovolenou na jejich farmu, přes den si užívají a baví se, ale večer přijde boj o život. Když si to teď tak porovnáme, tak druhý díl byl o proti prvnímu zdařilý, ale co teď tento třetí díl? Nedá se říct, že by to byl čistý průměr, Jason tady poprvé nasadí svoji legendární hokejovou masku a efekty jsou velmi povedené. Něco tu ale chybí.


Rok 1984, pro film je to zlatý rok a do kin přichází Pátek třináctého 4: Poslední kapitola. Ano, toto měl být opravdu poslední díl, ale někdo chtěl z tohoto titulu vyždímat ještě nějaké ty peníze. A tak od tohoto dílu nesou ostatní díly za číslovkou vedlejší název. Poslední kapitola. Po všech těch letech přichází díl, který má v sobě snad všechno, co těm předešlým chybělo. Tady se povedlo snad všechno. Tady nějakého náročného diváka vůbec nebudou rozčilovat herecké výkony teenagerů, protože se tu mladí opravdu snažili, hlavně tu hraje Crispin Goler, který si hned o rok později zahrál v Návratu do budoucnosti. A pak se tu také objeví Corey Feldman, který si zase o dva roky později zahrál také ve velmi úspěšném filmu Stand by Me. Příběh a celý děj je svižný, netáhne se vůbec tak pomalu jako jeho předchůdci. Hudba se nám tu jen maličko změnila, a když zazní při určitých scénách a taky lekajících scénách, tak si všechno ještě více vychutnáváte. Efekty jsou opět jak jinak než zdařilé a masky to stejné, bodejť by ne, když se opět vrátil Tom Savini. Děj začíná opět tam, kde minule skončil, na Higginsově farmě. Tentokrát tam už je policie, záchranáři, koroneři a odváží mrtvého Jasona do márnice. Je tu však jeden háček. Jason mrtvý nebyl, pozabíjí několik lidí v nemocnici a utíká. Mezitím si rodina Jarvisových užívá dovolenou na chatě, ale večer jim přibydou sousedi, mladí teenageři, kteří si pronajali chatu. Přes den zajdou do tábora Křišťálové jezero se vykoupat a na večer uspořádají mejdan. Na seznamu nezvaných hostů se však objeví Jason a taky si bude chtít užít. Takže, pokud teď máme hodnotit, tak je to ten nejlepší díl z celé této početné série.


A po takovém úspěchu musí přijít další díl. Pátek třináctého 5: Nový začátek. Rok 1985. A jsme zase tam, kde jsme byli. Naprostá nuda. Na začátku se zde objeví Corey Feldman, jako mladý Tommy, ale poté, když se probudí ze svého snu, bude už starší a psychicky nemocný. Proto je odvezen do zařízení pro narušenou mládež, kde je ještě několik teenagerů, kteří také mají nějaké problémy. Tommy je nemocný, všude semu zjevuje Jason a má strach. Vrah v hokejové masce se tu objevuje však znovu, znovu Jason, nebo ne? Naprostý spád na dno. Zůstane vám tak jedině nostalgie z předchůdců. Tento díl je snad jedním z nejhorších dílů z osmdesátých let.


Ale někdo si řekl, že to napraví a tak v roce 1986 přichází do kin další díl Pátek třináctého 6: Jason žije. Tommy opět zasahuje, tentokrát v podání jiného herce, naštěstí. Hudba se nám tu zcela změnila, místy to trochu diváka může mrzet, za ta léta a za několik těch dílů, už je na to člověk prostě zvyklý. Díl začíná tím, že Tommy se svým kamarádem utečou ze cvokárny, kde Tommy strávil většinu svého života. Míří si to na hřbitov, kde je pohřbený Jason, Tommy se chce ujistit, že je skutečně mrtev. Jeho kamarád mu pořád říká, ať toho nechá a ať se vrtí zpět, ale Tommy jakoby neslyšel. Chopí se ho hněv, a když otevře Jasonův hrob, probodne jeho tělo železnou tyčí, do ní pak udeří blesk a Jason opět ožívá, vstává ze svého hrobu a vydává se opět na další lov. Tommy je mezitím ve velkém zmatku, Jason stihne zabít jeho kamaráda, a tak utíká k autu a jede na policii, kde všechno oznámí, ale nikdo mu nevěří. Jason se dostává do dalšího tábora, kde jsou další teenageři a tentokrát i děti. Po pátém díle opět přichází ten správný Pátek třináctého. Tentokrát se v táboře opravdu objevují i děti. Film má v sobě tu správnou atmosféru, jen kdyby tak drasticky nezměnili tu hudbu.


Sedmý díl, který přišel do kin v roce 1988, měl být původně zcela jiný. Měli se tu totiž střetnout dva neznámější masoví vrazi z hororů osmdesátých let, tím prvním by byl jak jinak než Jason a tím druhým Freddy Kruger. Nakonec z toho sešlo, kvůli tomu, že Jasona vlastnil Paramount a Freddyho New Line Cinema. Tak nakonec tvůrci přišli s něčím novým. Co kdybychom byli moderní a vraždění dali nový kabát, nejspíš se jím něco takového prohánělo hlavou, protože hlavní hrdinka Tina, která bude s Jasonem bojovat, bude mít telekinetické schopnosti. Ano, velmi zajímavé, ale někdy i tohle bylo už trochu přitažené za vlasy. Pátek třináctého 7: Nová krev. Děj začíná tím, jak se jednou na pátek třináctého na jejich chatě rodiče pohádali. Tina jako malá holčička utekla z domu a šla na malou loďku, otec utíkal za ní, aby ji uklidnil. Tina však byla naštvaná, protože věděla, že otec její matku uhodil, nešťastnou náhodou však Tina nějak přijme svojí telekinezi k tomu, aby otci ublížila. Břeh, na kterém stál, se rozpadnul a otec skončil zasypán dřevem ve vodě. To se na Tině podepsalo a tak se jako starší vydává se svou matkou a psychologem na toto místo znovu, kde jsou i další teenageři a někde i Jason. Tina bude svědkem několika věcí, nikdo a už vůbec její psycholog í to nebude věřit a tak se spřátelí s Nickem. Budou bojovat proti Jasonovi a ke konci jim pomůže i otec Tiny. Jak už jsem říkala, místy je to opravdu přehnané, ale na druhou stranu to byla pro Pátek třináctého menší změna, používat k obraně svou vůli místo nějaké vražedné zbraně.


Osmý díl, rok 1989. Všechny díly se odehrávaly v táborech, v lese, u vody a já si jen říkala, že to chce nějakou změnu a ta přišla právě teď v Pátek třináctého 8: Jason na Manhattanu. Ano změna je to vskutku velká. První část filmu se odehrává na lodi. Studenti se totiž chystají na exkurzi do New Yorku. Jenže den před tím, večer Jason navštíví jeden pár, kteří jsou zrovna studenty, kteří se také chystají na exkurzi, na tu však už nedorazí, Jason je zabije. Ráno se dostane na loď a plují do New Yorku. Mezitím Jason povraždí část studentů na lodi a druhou část studentů a učitelů povraždí ve městě. Celkem zajímavé, ale naprostý průměr. Když porovnáte první díl s tímto, ano je tu změna a velká, ale klasika Pátku třináctého vyprchala již dávno.Devátý díl. Tem vám popíši jen zkrátka, protože věřím, že ten snad vidět nechcete. Je to naprostá ztráta času. Film jsem ani nijak nedokázala pochopit a chtěla jsem svůj ztracený čas zpět. Na začátku je Jason FBI rozstřílen a černošský koroner bude jeho hostitelem. Je to jen o tom jak se Jason převtěluje z jednoho těla do druhého, vyleze jednomu z úst a ženě vleze do pohlavních orgánů. Kde na to tvůrci přišli, nechceme ani vědět, nakazit se jejich demencí nechceme.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama